Hakkımda Resim
Tüm Yazılar / - 21 Nisan 2021 Çarşamba

Tüp Bebek Terapide Nasıl Bir Yol İzlenir?

Hamile kalma probleminin bedene dayalı biyolojik bir durum olarak anlamlandırılması nedeniyle öncelik elbette tıbbi tedaviye önem verilmesi oldukça doğaldır. Bu nedenle terapiye tedavilerinin en başında gelen kişi ya da çiftlerin sayısı oldukça azdır.  Genellikle hamile kalmaya çalışan kişi ya da çiftlerin terapiye başlamaları, eş ilişkisi ve sosyal ilişkilerdeki bozulmalardan ya da tedavilerden alınan olumsuz sonuçların getirdiği duygusal yıpranmalardan sonra olmaktadır.

Bu sebeple önce, tercihen eşli olmak üzere bir ilk görüşme yapılır. Bu seansta, amaç, üreme problemi ile ilgili saptanan sorun, uygulanan tedavi süresi ve yöntemi gibi medikal bilgiler ile kişi ve eşin kendilerinin tanımladıkları duygusal zorluklar hakkında detaylı bilgiler edinmektir.

Doğurganlık probleminin kaynağı ne olursa olsun, bebek sahibi olmak ortak amaç olmasına rağmen, eşler farklı duygular hissetmekte ve farklı bakış açılarına sahip olabilmektedirler. Her bir eşin aile yapısı, kişisel özelliklerini de içeren, doğurganlık problemine ve tedavisine ilişkin bireysel olarak yaşadığı, eş ve sosyal ilişkilerinde zorlandığı noktaları anlamak üzere bireysel görüşmeler de yapılabilir. 

Kişi ya da çiftlerin ihtiyacını gözeterek edinilen bilgiler dahilinde titizlikle yapılan değerlendirmeler sonucunda, psikolog, kişiye/çifte özel oluşturduğu tedavi yol haritasını paylaşır. Hangi konularda destek almalarının faydalı olacağı ve bu desteğin ne tür teknik ve yöntemlerle uygulanarak verileceği konularında bilgilendirmede bulunur. 

Bir anlamda psikolog bebek sahibi olmak için çıkılan bu yolda çiftlerin elinden tutar, onlara eşlik eder ve duygusal anlamda karşılaşılan zorluklar için onlara rehberlik eder.

Araştırmalar tıbbi tedavileri sürecinde psikolog desteği alan çiftlerin hamile kalma başarılarının arttığını göstermektedir. Bebek sahibi olmak için çıktığınız yolda işinizi zorlaştıran duygularınızı fark etmeniz ve size uygun yöntemlerle çözüm üretmenize yardımcı olacak daha detaylı ve birebir destek alabileceğiniz psikolojik destek sürecinin size iyi geleceğini ve hamile kalma şansınızı artıracağını bilmenizi istiyorum. 


Ara

Detaylı Bilgi İçin Arayabilirsiniz.