Hakkımda Resim
Tüm Yazılar / - 20 Nisan 2021 Salı

Zihin gerçekle hayal olanı ayırt edemez

Beden aslında henüz gerçekleşmemiş bir durumla ilgili, o an oluyormuş gibi gözle görülebilir tepkiler verebilmektedir. Örneğin ertesi gün sizin için önemli bir görüşmeyi zihninizde canlandırdığınızda; sık nefes alma, kızarma, ağız kuruluğu gibi bazı heyecan belirtilerini bedeninizde gözlemleyebilirisiniz. Doğurgan zihin, doğurgan beden yöntemi de zihnin bu özelliğinden faydalanır. Zihinde gebe kalmayı kolaylaştıracak düşünce ve hayallemelerin yapılması ile bedenin gebe kalmaya dair biyolojik tepkiler vermesine yol açılabilmektedir.

Rahim hazırlama tekniği

Görüşmelerimde sıklıkla danışanlarıma verdiğim örnekle bu tekniği anlatmak istiyorum. Artık sizinle tanıştım. Oldu ya iki gün sonra evinizin önünden geçerken sizi arasam ve kapıdan uğrayacağımı söylesem, neler yaparsınız? Hemen ortalığı bir toparlarsınız, belki çay hazırlığı yaparsınız. Peki, size bir gün önceden yemeğe geleceğimi haber versem, yapacağınız hazırlık daha farklı olacaktır değil mi? Ya da evde tadilat var iki gün sizde kalacağım desem nevresim, havlu derken hazırlık başka bir hal alır değil mi?

Bu örnekte olduğu gibi genellikle hayatımızdaki başlangıçlar için zaman zaman hazırlık yaparız. Haftanın ilk günü haftaya dair planlama yapmak, bahar temizliği yapmak, bayrama hazırlanmak gibi…

Nasıl herkes misafirini kendi usulünce elinden gelenin en iyisiyle ağırlamak için farklı hazırlıklar yapıyorsa, rahim hazırlama tekniği de embriyo transferi öncesinde her kadının kendine özel bir rahim hazırlama süreci olması gerektiği görüşüne dayanır. Böylece embriyonun rahim içinde yerleşmesine önce zihinde başlanır.

Rahim hazırlama tekniği de embriyo transferi öncesinde yapılan derin hayalleme tekniği ile gelecek olan bebek için rahmi en iyi şekilde hazırlamak üzere gerekli düzenlemeleri içeren bir uygulamadır. Genellikle belirlenen embriyo transfer tarihinden bir gün önce yapılan bir çalışmadır. Anne adayı nefese odaklandırılarak, derin gevşeme halinde gevşetilir. Sonra da psikoloğun yönlendirmesiyle hayali bir yoldan anne adayının rahmine gidilir. Anne adayı embriyo transferinin gerçekleşeceği rahminde beş duyusunun yardımı ile algıladığı, kendince gerek duyduğu değişiklik ve düzenlemeleri yapar.

Bu düzenlemeler, rahim duvarlarına yapıştırıcı sürmekten, rahim ameliyatı izinin üzerini duvar kağıdı ile kaplamaya, hatta güneş ışığını alacak şekilde rahimde pencere açmaya kadar kişiden kişiye değişen özgün düzenlemeler olabilmektedir.

Doğurgan zihin, doğurgan beden yönteminde, bu ve benzeri uygulanan tüm tekniklerle hamile kalma başarısının desteklenmesi amaçlanmaktadır.


Ara

Detaylı Bilgi İçin Arayabilirsiniz.