Hakkımda Resim

Doğurgan Zihin, Doğurgan Beden


“Gebe kalma sadece biyolojik bir süreç olmaktan öte, düşünce ve duygulardan da etkilenen ve bunların değiştirilmesi ile zenginleştirilebilen bir süreçtir.”

Zihinle beden sürekli iletişim ve etkileşim halindedir.

Hormon seviyeleri, yumurtlama ve üretkenlikle ilgili diğer etkenler, kafanızın içinde dönüp duran olumsuz düşünce ve duygulardan negatif yönde etkileniyor olabilir mi? 

Zihinle beden birbirlerinden bağımsız hareket etmezler. Düşündüklerimizin ve duygularımızın biyolojik sağlığımız üzerinde olumlu/olumsuz doğrudan etkisi vardır. 

Doğurgan Zihin, Doğurgan Beden

yöntemi zihninizde olup bitenlerin, yani düşündüklerinizin ve hissettiklerinizin bedeninizde olup bitenleri de etkilediği görüşünden hareket eder. Bu görüşten hareketle, zihin ve beden arasındaki iletişim ve etkileşim sorunlarının temizlenmesi ve iyileştirilmesi, bebek sahibi olma başarınızın artıracak önemli bir destek noktasıdır.

Zihninizde olup bitenleri değiştirirseniz, bedeniniz o değişikliğe ayak uyduracaktır. Cesurca düşünmeye başlarsanız, cesurca yürümeye ve cesurca davranmaya başlarsınız. Böylece daha da iyi hissetmeye de başlarsınız. Düşünceleriniz ve duygularınız, bedeninize hangi yönde ilerleyeceğini gösteren yönlendirme levhaları gibidir.

Zihin ve bedenin sürekli iletişim ve etkileşim içinde olmasının  bebek sahibi olma yolunda size katkısı nedir?

Beden ve zihin bu kadar yakın ve otomatik olarak birbirleriyle etkileşim içindelerse; psikolojik bazı teknik ve müdahalelerle, zihninizdeki olumsuz düşüncelerinizi yeniden düzenleyebilir, duygularınızı yönetilebilir, bedeninizdeki gerginliği azaltabilir ve böylece biyolojik aktivitelerinizi olumlu yönde destekleyerek, hamile kalma başarınızı daha yüksek bir düzeye çıkarmak mümkün olabilecektir.

Zihin-beden etkileşimine dayalı hamile kalma başarınızı artırmak üzere uygulanabilen kişiye ve çifte özel bir çok psikolojik müdahale ve yöntem bulunmaktadır. Örneğin, embriyo transferi öncesi derin gevşeme altında rahim hazırlama tekniği, üst üste gelen başarısız denemeler, düşük ya da kimyasal hamilelik gibi olumsuz ve duygusal zorlanmalar için tedavinizin belli başlı noktalarında EMDR (göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme) ya da EFT (duygusal özgürleşme tekniği) ya da Gestalt terapide yer alan tek/çift sandalye teknikleri gibi birçok farklı terapi alanından teknik ve yöntemden faydalanılmaktadır. 

Tedavinizin hangi aşamasında ve hangi yöntemin sizin için daha etkin olacağı psikoloğunuzun değerlendirmesi sonucunda belirlenmelidir.

Zihinle beden nasıl konuşurlar ?

Devamı

Her şey yolunda neden bebeğim olmuyor?

Açıklanmayan gebelik problemleri ile ilişkilidir…

Devamı

Stresle baş etmek neden önemli?

Devamı

Zihin gerçekle hayal olanı ayırt edemez

Devamı
Ara

Detaylı Bilgi İçin Arayabilirsiniz.