Hakkımda Resim
Tüm Yazılar / - 23 Nisan 2021 Cuma

Tüp Bebek Terapi Nedir?

Tüp Bebek Terapi, bebek sahibi olmak için tıbbi destek alan çiftlerin, bu süreçte yaşadıkları duygusal sıkıntıların üstesinden gelebilmelerini sağlayarak, gebe kalma başarısını artırmayı hedefleyen; kişiye/çiftlere özel psikolojik yöntem ve müdahalelerin kullanıldığı bir terapi sürecidir.

Araştırmalar tıbbi tedavileri sürecinde psikolog desteği alan çiftlerin hamile kalma başarılarının arttığını göstermektedir. Bebek sahibi olmak için çıktığınız yolda işinizi zorlaştıran duygularınızı fark etmeniz ve size uygun yöntemlerle çözüm üretmenize yardımcı olacak daha detaylı ve birebir destek alabileceğiniz psikolojik destek sürecinin size iyi geleceğini ve hamile kalma şansınızı artıracağını bilmenizi istiyorum. 

Evet, ortak hedef bebek sahibi olmaktır. Her ne kadar üreme ile ilgili yaşanan problemler ya da uygulanan tedavi yöntemleri benzer olsa da, her çiftin içinde bulunduğu durumla ilgili düşünce ve duyguları farklıdır. Bu süreç her çift için ayrı bir yolculuktur. Her kişi ve ilişki, biricik ve özeldir. Bu nedenle Tüp bebek terapi sürecinde kişiye ve çifte özel bir yol haritası planlanıp, uygulanmaktadır.

Bebeğinizi kucağınıza almak için çıktığınız yolda karşılaşılan zorluklar ve bunları aşmakla ilgili kişisel becerileriniz, tercihleriniz ve gücünüz diğerlerinden farklı olabilir. Hatta zaman içerisinde sizin düşünce ve duygularınızda bile değişiklikler olabilir. Bu nedenledir ki standart yaklaşımdan uzak kişiye/çifte özel bir terapi yaklaşımı çok önemlidir.

Tüp bebek terapi sürecinde; kişi ya da çiftin yaşadığı duygusal zorluğa bağlı olarak, onların talebi ya da psikoloğun öngörüsü doğrultusunda, kendini destekleme gücünün artırılması, olumsuz düşüncelerin yeniden yapılandırılması, öfke, kıskançlık gibi duyguların serbest bırakılarak yeniden düzenlenmesi stres ve kaygının yönetilmesi gibi bireysel terapi ve sosyal ilişkilere, eş ilişkisine, cinsel hayata yansıyan olumsuzluklar için ise, eş terapisi ya da cinsel terapi, yaklaşımları ve teknikleri kullanılabilir. 

Tüm bunların yanı sıra, tıbbi tedavinin basamağına paralel olarak rahim hazırlama tekniği, olumsuz düşüncelerden arınma, tamamlanmamış yas çalışmaları, hamile kalmayı engelleyen bilinçli ya da bilinçdışı düşüncelerin saptanıp yeniden yapılandırılması gibi hamile kalma başarısını destekleyen özel teknikler de uygulanmaktadır. 

Görüşmeler bireysel ya da eşli olarak sürdürülür. İster bebek sahibi olmak için tedavi olmanızı gerektiğini öğrenir öğrenmez, ister tedaviniz devam ederken, isterseniz tedaviyi sonlandırıp sonlandırmama kararı aşamasında olsun, ihtiyaç duyacağınız herhangi bir duygusal zorluk karşısında bireysel terapi ya da eş terapisi için Tüp bebek terapiden destek alabilirsiniz. 

Sadece anlatmak ve anlaşılmak bile başlı başına iyileştirici olacaktır.


Ara

Detaylı Bilgi İçin Arayabilirsiniz.