Hakkımda Resim
Hakkımda Görsel

Psikolog Ceren PAKMAN

 “Tüp bebek / IVF tedavisi sürecinde olan çiftlere Doğurgan Zihin Doğurgan Beden metodu ile destek veren Türkiye’deki tek uzman psikoloğum.”

ODTÜ Psikoloji bölümünden 1990 yılında mezun oldum. Gestalt terapi yaklaşımının çatısı altında bireysel terapilerle başladım meslek hayatıma. Zaman içerisinde danışanlarımın romantik ilişkilerine dair zorlukların aşılması yönündeki talepleri beni evlilik ve eş terapisi alanında uzmanlaşmaya yönlendirdi. Bu alanda Gottman Eş Terapisi Sertifikası ile eşlere destek olmaktayım. 

Eş ilişkilerinde yaşanan sorunların aynı zamanda eşlerin cinsel hayatlarını da etkiliyor olması, hatta bazen eş ilişkisindeki ana problemin vajinismus, erken boşalma gibi tamamen cinsel sorunlardan kaynaklanıyor olması nedeniyle de; Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği’nden (CİSED) aldığım sertifika ile cinsel terapiyi de uzmanlık alanlarımın arasına dahil ettim. 

Hamilelik, doğum, üreme zorlukları ve tüp bebek tedavisinde psikolojik desteği içeren Doğurganlık Terapisi ile ilgili olarak ise İngiltere’de Fertile Mind Body sertifika eğitimini tamamladım. 

Hakkımda Resim

Travmatik yaşantılarla çalışma alanında ise DBE’den sertifikalandırdığım, hızlı ve oldukça etkin olan EMDR (göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme) terapi yöntemini benimsedim. 
 
Sağlık Bakanlığı’nda çeşitli görev ve projelerde hizmet verdim. Emekliliğimin ardından özel hastanelerde ve birçok tüp bebek merkezinde mesleğime devam ettim. Hali hazırda kendi ofisimde hizmet vermekle birlikte, bazı hastane ve tüp bebek merkezleri ile de koordineli çalışmaya devam etmekteyim.

Uzun yıllardır doğurganlık problemleri ile uğraşan çiftlerle yaptığım çalışmalar sonucunda edindiğim deneyimlerimi bilimsel bilgilerle harmanlayarak; tüp bebek sürecindeki çiftlere yönelik öğrenmesi ve uygulaması kolay öneri, egzersiz ve alıştırmaların yer aldığı psikolojik destek rehberi niteliğinde   “Benim de bebeğim olsun”  isimli bir de kitap yazdım. Üstelik bu kitabın bir de şarkısı var. 
Söz müzik ve seslendirmesi bana ait olan “Bebeğim olsun “ isimli şarkıma spotify / itunes / fizy / youtube gibi tüm digital platformlardan ulaşmak mümkün.

Hakkımda Görsel

VİDEOLAR

Sertifikalar

• Gottman Evlilik ve Eş Terapisi Yetkinliği Sertifika – The Gottman İnstitute 
• Aile Danışmanlığı Sertifika  – Aile Danışma Merkezleri Derneği 
• Cinsel Terapi Sertifika – CISED 
• EMDR Terapi Yetkinliği Sertifika – DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü 
• Geştalt Temel Kavramlar ve Metodoloji Eğitimi Sertifikası –  Hanna Nita Scherler 
• Tüp Bebek Doğurganlık Terapisi Yetkinliği Sertifika –  The Fertile Mind Body Institute 
• MMPI (Minesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri) Uygulama Sertifikası – Türk Psikologlar Derneği 
• Psişik Embriyo” Eğitimi Katılım Belgesi – DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü 
• Zor Vakalar ile EMDR” Çalıştayı Katılım Belgesi – EMDR Derneği 
• EFT Level 1-2 Katılım Sertifikası 
• Temel Proje Yönetimi Belgesi  – Project Manager Institue 
• İlk yardım Eğitmeni Sertifikası

Ara

Detaylı Bilgi İçin Arayabilirsiniz.