Hakkımda Resim

Grup Çalışmaları

“Sizi en iyi sizin gibi olanlar anlar….”


Tüp bebek IVF tedavi sürecinde çiftler / kadınlar genellikle kimsenin, hatta bazı durumlarda eşlerinin bile kendilerini anlamadığından bahsederler. Aile üyelerinin ya da yakın arkadaşlarının bile gerçekten onların neler yaşadıklarını tam olarak anlamadıklarını sıklıkla ifade ederler. Duygularını rahatça ifade edemediklerinden, yeterince ve istedikleri şekilde duygusal destek bulamadıklarından, bu nedenle de kendilerini çok yalnız hissettiklerinden bahsederler. Yaşantı grupları bu anlamda oldukça önemlidir. Aynı süreçten geçen kişilerin hem destek vermelerine hem de destek bulmalarına imkan tanır. Kişileri yalnızlık hissinden kurtarır.  

Tüp bebek grup çalışmaları bu süreçteki kadınların iletişim kurması, yas tutması, bilgi paylaşması, tıbbi tedaviler hakkında konuşması, espri yapması gibi ihtiyaçlarını karşılarken, bir yandan da kendilerini daha az izole hissetmelerini sağlamaktadır. Kadınların tedavi ile ilgili konuşma ve dertleşme ihtiyacını karşılayan grup çalışmaları, eşlerine bu konuda baskı yapmamalarını ve onlardan daha çok şey beklememelerini sağlayarak, bir yönüyle ilişkilerinin iyileşmesine de destek olur.

Belki de şu an “Benim böyle bir grubum internette zaten var” diyor olabilirsiniz. Grup terapilerini ya da yaşantı gruplarını internet ortamında yer alan sohbet sitelerinden ya da portallarda yapılan iletişimlerden ya da bilgi paylaşımlarından ayrı tutmak gerekir. Burada belirtmek istediğim, bu yolla yapılan paylaşımların bir faydası olmadığı değildir. Doğru ve ayırt edici titizlikte sorgulanarak kullanıldığında çok işe yaradıkları açıktır. Grup terapisi, sadece o andaki paylaşımlara odaklanabildiğiniz ve beş duyunuzla hissedebildiğiniz şekilde diğerleri ile iletişim içinde olduğunuz bir deneyimdir. Burada yaşayan canlı bir grup enerjisi vardır. Bu duyguların açığa çıkarılması bakımından oldukça zengin bir imkandır. Ayrıca doğurganlık tedavisi alanında uzman ve tecrübeli bir psikoloğun yönetiminde deneyimleyeceğiniz grup terapilerinde düşünce ve duygularınızı güvenli bir şekilde ifade0 edebilir, sağlıklı bir şekilde yönetebilir ve benzer süreçten geçen diğer grup katılımcılarının deneyimlerini paylaşarak kendinizle ilgili farkındalıklarınızı arttırabilirsiniz.  

Yaşantı grupları, belli aralıklarla düzenli olarak yapılan, devamlılığı olan grup çalışmaları olabileceği gibi, bedensel geveşeme, düşüncelerin yeniden düzenlenmesi vb. sadece belli bir konunun ele alındığı tek seferlik buluşmalar halinde de olabilmektedir. Gizlilik ilkesi ve güven en temel zemindir. Sadece ofis içinde kalmayan, yaşanan problemlerden bir an olsun arınabilmek adına doğa yürüyüşleri, pasta yapma ya da artık malzemelerden heykel yapma çalışmalarını içeren, kişisel gücünüzü ve varoluşunuzu pekiştiren atölye çalışmaları da bulunmaktadır.  

Pandemi sürecinde grup çalışmaları, yasal uygulamalar çerçevesinde alınan tedbirlere bağlı kalınarak, katılımcı sayısı azaltılarak yapılmaktadır. Ayıca online olarak yürütülen çalışma grupları da bulunmaktadır. 

Bunların duyuruları web sayfası üzerinden ve tüp bebek uzmanı doktor muayenehaneleri ve tüp bebek merkezleri üzerinden yapılmaktadır.

Yaşantı Grupları Neden İyileştiricidir?

  • Kişinin sahip olduğu sorunun bir tek kendinde olmadığını fark etmesi iyileştiricidir.
  • Kişilerin sadece “destek alan” rolünde değil, “destek veren” rolünde de olmalarını sağlar. Bu da kendi problemini çözmeye çalışan, bu konuda zaman zaman çaresiz hisseden birinin, grup içindeki bir başka kişiye destek verebildiğini görmesi açısından önemlidir.
  • Benzer problemle ilgili olarak farklı farklı işe yarayan ya da yaramayan birçok çözüm yolunu görme fırsatı bulunur.
  • Model alma ve karşılıklı öğrenme fırsatı yaratılır. Grup içinde öğrenirken öğretebilir, hem öğreteni hem de öğreneni izleyebilirsiniz.
  • Grup çalışmaları sırasında üyeler yargılanmadan anlaşıldıklarında, birbirlerinin iç dünyalarını tanıyıp desteklendiklerinde aralarında özel bir bağ kurulur. Kendilerini oldukları gibi kabul eden bir grubun içinde, görülme, kabul edilme ve aidiyet duygularını yaşarlar.
  • Grup çalışmalarının başka kişilere faydalı olduğunu görmek, kişinin kendi iyileşme süreci için umut beslemesini destekler.

Seminerler

Hastanelerde, kadın doğum uzmanı doktorların muayenehanelerinde, tüp bebek merkezlerinde,

  • Psikolojik sağlığın gebe kalma başarısı üzerindeki etkileri,
  • Doğurgan zihin doğurgan beden metodu,
  • Stres ve kaygı ile baş etme yöntemleri
  • Olumsuz düşünceleri düzenleme

gibi başlıklar altında seminerler organize ediyor ve bunların duyurularını web sitesi ve sosyal medya üzerinden paylaşıyorum.

Ara

Detaylı Bilgi İçin Arayabilirsiniz.